Spływ Bugiem

    Rzeka Bug nadaje się do uprawiania  turystyki kajakowej. Opisana niżej trasa spływu ma długość
51 km i jest bardzo malownicza. Chcąc przepłynąć kajakiem całą opisaną trasę należy przeznaczyć na to cały dzień a jeżeli będzie wykorzystywana tratwa to jeden dzień może nie wystarczyć. 
Trasę można rozpocząć od wsi Gnojno lub Niemirów. Tak będzie najprościej bo wyżej Bug jest już rzeką graniczną i aby po niej płynąć trzeba załatwiać specjalne pozwolenie. Tak więc zaczynamy  od granicy państwowej w Gnojnie, przy przystani promu. W punkcie startowym po prawej stronie mamy wieś Gnojno a po lewej Niemirów. Po przepłynięciu 5 km z prawej strony mijamy wieś Sutno, a na dziewiątym kilometrze trasy po tej samej stronie rzeki leży wieś Wajków. Po przepłynięciu następnego kilometra z lewej strony zobaczymy wieś letniskową Serpelice. Stąd rozpoczyna się przełom Bugu przez wzgórza morenowe. Wieś Zabuże mijamy z lewej strony po przepłynięciu 16 km, a na 17 kilometrze z lewej strony, położona na na wysokim brzegu, osada Mielnik. Zaraz za Mielnikiem jest przeprawa promowa przez Bug. Tu trzeba bardzo uważać aby nie wpłynąć na linę która przeciągnięta jest przez całą szerokość rzeki. W tym miejscu najlepiej płynąć środkiem bo tam lina leży najgłębiej. Na 22 kilometrze z prawej strony leży wieś Osłowo, 24 kilometr z lewej wieś letniskowa Mierzwice Stare, 28 kilometr - przepływamy pod mostem kolejowym we Fronołowie, 30 kilometr po lewej stronie wieś letniskowa Kozki i przepływamy pod mostem drogowym na trasie Łosice - Siemiatycze, 35 kilometr, z lewej strony wieś Klimczyce, 39 kilometr po tej samej stronie wieś letniskowa Mężenin,
43 kilometr z lewej strony ujście rzeki Toczna i wieś Zajęczniki, 51 kilometr z prawej Miejscowość letniskowa Drohiczyn a po lewej wieś Ruska Strona, dawniej lewostronna część Drohiczyna. 
Tu kończę opis trasy. Można oczywiście płynąc dalej aż do morza ale jak na jednodniową wycieczkę to było by zbyt daleko. Pozostaje mi tyko życzyć stopy wody pod kilem.  Ahoj !!!

MZ 11-2001
powrót do "Wycieczki"

 

 Dolina  Bugu
 
Autor - Marek Zychowiecki

 Siedlce, maj2001